70/627-5516    info@hogyantanuldmeg.hu

Hogyan tanuld meg?

Hogyan segíthetjük gyermekünket az iskolai stressz kezelésében?

Tanácsok szülőknek

Sajnos, könnyen előfordul, hogy gyermekünket is eléri az iskolai stressz, ami általános rossz közérzethez, betegséghez, valamint a jegyei romlásához vezethet.

Rendszerint, amikor megkezdődik az iskola, megnövekszik a megkeresés felénk, és sorra jönnek elő ilyen jellegű problémák is.

De mi ilyenkor a teendő? Hogyan tudunk segíteni neki?

1. Beszélgetés

Ez az egyik legalapvetőbb dolog. Nem mindig könnyű, és nem mindig nyílik meg egyhamar gyermekünk. Amikor megnyílik, nagyon fontos, hogy türelmesen és indulatok vagy kéretlen tanácsok nélkül hallgassuk meg. Ne vegyük félvállról, és ne bagatellizáljuk el a számára fontos és súlyosnak tűnő problémákat. Csak hallgassuk meg, és biztosítsuk arról, hogy megértjük, mellette vagyunk és mindig számíthat ránk.

2. Csináljon olyat, amit szeret

Ez lehet egy szokványos hobbi, vagy bármi, ami őt ténylegesen feltölti. Az iskola sokszor nehéz a gyerekek számára, kemény a beosztás, sok a tennivaló, házi feladat, magasak az elvárások. Hagyjunk neki időt, sőt bátorítsuk arra, hogy találja meg azokat a tevékenységeket, amelyek pihentetik, amelyek feltöltik, amelyek kikapcsolják. Ha a szabadidejében el tud lazulni, kevésbé lesz hatással rá az iskolai stressz.

3. Szabadban töltött idő, mozgás

Mivel az iskolai és az otthoni időtöltés is zárt helyen történik, így amikor csak megoldható és az időjárás is engedi, menjen ki a szabadba a gyermek. Tegyetek egy nagy sétát, menjen ki a játszótérre, stb. Fontos, hogy ilyenkor valóban „forduljon kifelé”, ne telefonozzon addig, a figyelme a külső környezetre irányuljon. Már csak azért sem, mert könnyen előfordul, hogy a gyerekek telefonos chatcsoportokban vagy Facebook csoportokban szintén iskolai dolgokról beszélgetnek, és tovább hergelik egymást.

Mozogjon amikor csak lehet! A legjobb, ha a séta közben annyit mozog, amennyit csak tud. Ma már tudományosan is bizonyított, hogy a mozgás serkenti az agyműködést is, és az egészséges életfolyamatokhoz nélkülözhetetlen, még a felnőtteknél is. A gyermekek egészséges testi fejlődéséhez kimondottan szükség van kis és nagy mozgásokra is!

4. Hogy kapcsolódik az étkezés és az iskolai stressz

A tápanyagszegény étrend és a sok cukor önmagában okozhatja azt, hogy a gyerek ingerült, feszült, rosszul viseli a nyomást, problémákat, hamarabb „ugrik” stb. Bár sokféle tanács létezik ezen a területen, ki erre, ki arra esküszik, az alapdolgokban sokan egyetértenek. Több fehérje, friss gyümölcs és sok zöldség, kevesebb szénhidrát (pl. tészta, kenyér), és lehetőleg semennyi nassolnivaló (pl. chips, keksz) és cukor (pl. csoki, kekszek, üdítők).

Emellett fontos, hogy tanulni nem lehet éhgyomorra. Ügyeljünk arra, hogy a gyerek ne érkezzen az iskolába reggeli nélkül, vagy legalább készítsünk neki egy szendvicset vagy gyümölcsöt, amit akár a második óra előtt el tud fogyasztani.

Azt már mondani sem kell, hogy a mostani élelmiszerek vitamin- és tápanyagtartalma jelentősen kevesebb, mint a mi időnkben. Így manapság erősen javasolt valamilyen gyermekeknek készült vitaminkészítményt fogyasztani, de legalábbis C és D vitamint.

5. Az éltető víz

Könnyen előfordul, hogy a gyerek nem éhes, hanem egyszerűen szomjas. Melegben ez még inkább lényeges (télen, fűtés mellett is könnyen lehet melege a gyermeknek), vagy az izzadással járó tornaórákon. Az étkezés mellett ugyanolyan fontos, hogy a folyadékbevitelre is ügyeljünk. Azt is érdemes tudni, hogy a koffeintartalmú italok (tea, kávé, energiaital, kóla) rossz tulajdonsága, hogy a szervezetből kihajtja a vizet. Sajnos, egyre fiatalabb korban isznak kólát vagy energiaitalt. Ezek fogyasztását nem javasoljuk. A „gyümölcslevek” dobozát is érdemes áttanulmányozni, hogy mennyi cukrot tartalmaznak. Még a 100%-os gyümölcslevek is káros hatást fejthetnek ki a hirtelen magas cukordózistól, ami rövid idő alatt egyszerre jut be a szervezetbe. A legjobb folyadék a tiszta víz. 

6. Kevesebb cukor

Bár fentebb említettük a táplálkozásnál, külön pontot érdemes neki szentelni. Tapasztalataink alapján rövid távon a cukor okozhatja azt, hogy a gyermek kezelhetetlenné válik, feszült lesz és ingerült tőle. Ezen túl hosszútávon is nagyon sok negatív hatást okozhat a túlzott cukorfogyasztás, amit a hazai statisztikai adatok is alátámasztanak sajnos.

7. Fordítsuk kifelé a figyelmét

Anyuka a parkban mutat valamit a kislányának.

Magántanáraink sikeres módszere, hogy mielőtt leülnek a gyermekkel a könyv elé, elvégeznek egy kis „körbenézős” játékot. Ez egy gyors, egyszerű módszer, mégis nagyon hatékony, játékos, jobb kedvre deríti a gyereket, és kicsit „kijön” a fejéből.

Erre egy példa: Megkérni a gyermeket, hogy találjon egy fekete tárgyat, majd találjon két kék tárgyat. Aztán megkérni, hogy érintsen meg egy piros tárgyat. Majd, nézzen rá az ablakra, a virágra, a székre stb. Szabadon választva, hogy mit találjon meg. A lényeg, hogy a gyermek kicsit mozogjon, kifelé fordítsuk a figyelmét, jobb kedvre derítsük. Készítsük elő a terepet egy játékos és könnyed tanuláshoz, így a gyermek jobban érzi magát. Csinálhatjuk a szabadban is akárcsak úgy, hogy megkérjük, hogy séta közben nézzen rá egy fára, egy padra, egy autóra. (Nézz arra a piros autóra, nézz arra a padra, nézz arra a kutyára stb.)

8. Kevesebb stressz otthon

A tanárok és az iskola mellett a szülő is hajlamos arra, hogy tovább stresszelje a gyermekét a tanulással. Meg kell felelni az iskolában, meg kell felelni otthon. Sajnos, néha a legjobb szándékú szülő is bele tud esni ebbe a hibába. Ez érthető, mert ha bajt érzékel a szülő, aggódni kezd a gyermeke jövője miatt, és „a gyerek érdekében” stresszel. Legyünk ebben tudatosak, hogy a bajban a stressz nem segít. Sokat segítünk gyermekünknek, ha az elvárások reálisak és stresszmentesen megvalósíthatóak. Ha önállóan nem találunk megoldást, még mindig fordulhatunk tapasztalt magántanárhoz, vagy egyéb szakemberhez.

9. Probléma egy konkrét személlyel (tanár vagy osztálytárs)

Előfordulhat, hogy egy gyermek azért nem szereti az iskolát, illetve azért stresszel, mert problémája van valakivel. Ez a személy lehet egy pedagógus vagy iskolai dolgozó, illetve egy másik gyerek.

Ennek kezelését ki kell találni. Amennyiben egy tanárral van gond, miután a szülő meghallgatta gyermekét, érdemes személyesen megkeresni a tanárt is, és megérteni az ő álláspontját is. Ezután viszont érdemes hármasban kibeszélni a dolgokat, és amennyire lehetséges, elsimítani az ügyet. Ilyenkor fontos, hogy a szülő igyekezzen pártatlan maradni. A cél az, hogy megoldjuk a konfliktust, nem az, hogy egyik vagy másik oldalra állva fokozzuk a vitát.

Hosszabb távon nagyon érdemes megtanítani a gyermeket arra, hogyan kezeljen helyén egy beszólást vagy efféle dolgot. Célravezető amellett, hogy elmagyarázzuk neki, mit kell ilyenkor mondani, kicsit be is gyakorolni, „eljátszani” egy-egy szituációt. A szülő felveszi a tanár vagy a kötekedő osztálytárs szerepét, a gyerek pedig elmondja „élőben”, amit mondana neki. Annyiszor, amennyiszer már kényelmes a számára. Ha ily módon gyakorlunk vele időnként, átvéve néhány előforduló helyzetet, élesben a gyerek nyugodtabb és felkészültebb lesz.

10. Hatékony tudásszerzés

Sajnos a hozzánk érkező gyermekek és szülők példáján rengetegszer megtapasztaltuk, hogy ha a gyerek nem tud tanulni, folyamatos kudarcai lesznek az iskolai évek alatt, és sokszor a családi béke is kárát látja. Aztán mikor felnő, a szenvedése tovább folytatódhat, hiszen később is folyamatosan szüksége lesz új ismeretek, tevékenységek elsajátítására.

Amikor a gyermeknek van egy jó módszere a tanulásra, sikerélményei lesznek, így elhiszi magáról, hogy ő jó képességű, nem buta. Már ettől önmagában is oldódik a stressz, és nő a magabiztossága, ami az élete minden területére pozitívan hat ki. Épp ezt jelzik vissza legtöbben, akik megtanulták a módszerünket.

Jelenléti képzéseinken

  • gyermekeddel együtt gyakorolhatod be a jó kommunikációt
  • megismerhetsz gyakorlatias nevelési eszközöket
  • megtanulhatjátok a hatékony tanulás módszerét

Itt találod a részleteket >>> Jelenléti képzések

👆 Családok és pedagógusok számára kedvezményt biztosítunk!

Online képzés 

Ha a hatékony tanulás ismereteit kényelmesen, az otthonodból szeretnéd megszerezni, kattints ide >>> Hogyan tanuld meg videó kurzus

Kérdésed van?

Egyedi megoldásra lenne szükséged? Keresd szakértőnket!

Telekesi Edit

Telekesi Edit
70/627-5516
telekesi.edit@apshun.hu
Szeretettel:
Alkalmazott Oktatástan

Képesség fejlesztés